Menu:

  • Co je to kamera?
  • Funkce kamery
  • Ovládací prvky
  • Držení kamery
  • Stativ a příslušenství

Funkce kamery

Moderní digitální kamery nabízejí kameramanovi spoustu funkcí pro usnadnění natáčení. Ty hlavní si popíšeme.

Transfokátor, neboli zoom

Je součástí všech současných videokamer. Rozlišujme však mezi tzv. optickým a digitálním zoomem. Optický zoom je přímo součástí objektivu, ve kterém se fyzicky pohybuje čočka, ta nám láme paprsky a tím přibližuje nebo oddaluje objekty. Digitální zoom nastupuje poté, co se optický zoom dostane na své maximální přiblížení. Digitální zoom však pouze přepočítává bližší obraz ze stále stejného obrazu, který dopadá z optického zoomu na snímač.  Jelikož si takto kamera obraz vlastně "vymýšlí" jde jeho kvalita s použitím digitálního zoomu rapidně dolů. 

DOPORUČUJI  VÁM DIGITÁLNÍ ZOOM V MENU KAMERY ÚPLNĚ DEAKTIVOVAT. Hlavně pokud točíte záběry rukou, není možné se na ně dívat, ostatně jak dokládá video pod textem.

Get Flash to see this player.


Video: Ukázky nevhodného použití zoomu

Při používání zoomu by se mělo řídit pravidlem "méně je někdy více". Velmi amatérsky působí  záběry, kde chybí hlavní motiv a se stále jen chaoticky přibližují a oddaluí věci kolem kameramana.Zoom by se měl používat hlavně při upevnění kamery na stativ. Nezapomínejte také na to, že když pracujete s hodně přiblíženým objektem, tak stačí jen jeho malý pohyb nato, aby se ztratil ze záběru.Použití zoomu je pro diváka stejné, jako když se podíváte do dalekohledu. Nevnímáte okolí v kontextu, ale jen vybraný obraz na "konci tunelu". Proto je lepší ukončit záběr a dojít blíže k natáčenému objektu.

Stabilizátor obrazu - Steadyshot

Stedyshot je výraz pro stabilizátor obrazu. Tato funkce by měla eliminivat otřesy ve výsledném záznamu, pokud držíte kameru v ruce. Celý proces probíhající v kameře je složitý, ale dá se říci že funguje dobře. Ovšem jen na třes rukou či malé vibrace, což oceníte hlavně při použití velkého přiblížení obrazu zoomem. Samozřejmě nevyrovná rozmáchlé pohyby s kamerou a ani nenahradí stativ. Zkontrolujte zda má vaše kamera tuto funkci a určitě jí mějte zapnutou. K její aktivaci slouží většinou tlačítko na těle kamery nebo položka v menu. Nižší modely mají stabilizátor pouze digitální, lepších výsledků dosahuje stabilizátor optický u vyšších modelů.

Get Flash to see this player.


Video: Ukázka funkce stabilizátoru obrazu

Profesionální filmaři používají pro dynamické záběry při chůzi speciální postroj  zvaný steadycam, který vibrace zmenšuje. V domácích podmínkách můete steadycam simulovat tím, že ponesete kameru na stativu, který budete držet oběma rukama za jeho nohy. Jen pozor na překážky, ať nezakopnete.

Profi steadycam
Obrázek: Profesionální postroj steadycam

Noční natáčení - NightShot

Funkce snímání za velmi ztížených světelných podmínek Vám umožňuje natáčet i za tmy. Zjednodušeně: při zapnutí funkce nočního natáčení se za objektiv nasune filtr ("sklíčko"), který zvýrazňuje infračervené spektrum záření. To poté dopadá na snímač. Filtr potlačuje normální barevné spektrum, takže obraz je dvoubarevný, většinou černobílý. 

Některé kamery umožňují natáčet za úplné tmy, jelikož obsahují přisvětlovací svítící diodu. Ta vysílá světlo v pro nás neviditelném infračerveném spektru záření, které se však odráží od předmětů a dopadají přes objektiv a filtr na snímač. Tento způsob natáčení je ale možný jen pro blízké objekty. Funkci ničního natáčení se zapíná vždy přepínačem na těle kamery, který i fyzicky nasune filtr před snímač. U výrobků Sony se funkce jmenuje NightShot.

Night shot
Obrázek: Přepínač funkce NightShot na kameře Sony

Obrazové režimy - pláž, sport, interiér apod.

Videokamery se používají v různých optických prostředích. Na zasněženém svahu je jiná intenzita světla než v tmavém interiéru. Profesionální kameramani si s těmito vlastnostmi prostředí velmi lámou hlavu, aby dosáhli dobrého výsledku. Amatérům to výrobci usnadňují tím, že do kamer montují automatické vyvážení bílé (aby bílá bílá byla), kompenzaci prostisvětla (při natáčení například proti oknu) a automatické ostření. Vy jako amatéři si s těmito záležitostmi nemusíte lámat hlavu, kamera za Vás vše nastaví sama v ucházející kvalitě. Jediné čím můžete kameře pomoci je sdělit jí, v jakém prostředí natáčíte. K tomu slouží obrazové režimy. Většinou jsou k dispozici čryři až šest.
Bývají to:

  • pláž - sníh,
  • portrét
  • sport
  • krajina
  • protisvětlo, západ Slunce

Digitální efekty - solarizace, sépie, olejomalba apod.

Při zapnutí těchto efektů se zaznamenávaný obraz změní. Aplikace těchto efektů v kameře je spíše zbytečná a nevím, kde by jste je využil. Každopádně jdou na již zaznamenaný normální obraz aplikovat i v počítači a s lepšími výsledky.

Sépie Obrys Olejomalba Pixelizace Originál
Digitální efekty: Sépia, Obrys, Olejomalba, Pixelizace, ve spodní řadě originál bez efektů (pro zvětšení klikněte na obrázek)