Menu:

  • Co je to kamera?
  • Funkce kamery
  • Ovládací prvky
  • Držení kamery
  • Stativ a příslušenství

Držení kamery

Kameru většinou držíme v ruce. To má spoustu nevýhod, hlavně je to dané tím, že současné přístroje váží méně než půl kilogramu, takže se na jejich tělo přenáší veškeré vibrace a jsou ve výsledném obrazu hodně viditelné. Malé vybrace dokáže eliminovat stabilizátor obrazu, větší výkyvy a nepravidelnosti ve vedení záběru se můžeme snažit eliminovat správným držením kamery.

Pět hlavních zásad správného držení kamery:

  1. Kameru držíme oběma rukama. Pravá ruka je provlečena třmínkem, který je utažen na velikost ruky tak, aby se prsty dostaly k ovládacím tlačítkům a levá ruka drží kameru z druhé strany nebo za objektiv, vyčnívá-li z těla kamery.
  2. Lokty rukou máme pevně opřeny o trup.
  3. Pokud točíme kratké záběry snažíme se nedýchat. Před stiskem nahrávacího tlačítka se nadechněte a spusťte nahrávání. Po ukončení záběru vydchněte. Toto samozřejmě nejde praktikovat pro záběry delší než půl minuty. Snažte se tedy alespoň dýchat povrchně, pohyb vašeho hrudního koše by se mohl přenášet na kameru.
  4. Při pohybu kamery do stran se otáčejte v pase. Přešlapování je viditelné v záběru.
  5. Pro pohyb kamery využívejte různé vozíky. Pokud chcete dát záběrům dynamiku, nechte se i s kamerou vést například na vozíku nebo v pomalu jedoucím automobilu. Kameru však ale vždy držte v ruce a vezte se s ní, sloužíte zde jako tlumič vibrací a kontrolor záběru. Pohyb by měl být plynulý. 

Get Flash to see this player.


Video: Bod 1: držení kamery oběma rukama