Základní ediatce textu

 

Menu

Teď vás seznámím se základy úpravy textu. Dále si ukážeme vložení tabulky a vložení obrázku do dokumentu. Chcete se spíš věnovat malování? Pak se vraťte zpět na úvod.

Úprava textu

Předpokládám, že jste si napsali text a rádi byste ho nyní vizuálně upravili. Naučíme se změnit základní dovednosti, jako jsou změna velikosti písma, jeho barvy a typu. Ukážeme si i zarovnání textu a nakonec krátce i odrážky a číslování.

Velikost písma

Velikost písma určuje jeho čitelnost a důležitost. Nadpisy přirozeně píšeme větším písmem, než ostatní text. Poznámky pod čarou naopak vyžadují písmo menší. Velikost textu nastavujeme před samotným psaním nebo pozdější editací, kdy si pomocí kurzoru označíme tu část textu, kterou chceme editovat a následně vybereme ze seznamu velikostí námi požadovaný údaj (viz obrázek). Základní velikost textu je nastavena na hodnotu 12. Pokud bychom si nevybrali z uvedené nabídky, máme ještě možnost umístit kurzor do pole s velikostí čísla textu, danou hodnotu vymazat a ručně doplnit požadovanou velikost.

Styl písma

Stylem písma myslím psaní tučného, podtrženého písma a kurzívy. Pro tuto volbu slouží trojice ikonek, viz obrázek. Už z jejich vzhledu snadno usoudíme, která k čemu slouží. Styly písma se dají i kombinovat. Pro příklad a pochopení, pokud budu chtít udělat podržený a tučný text, zvolím si ikonky B a U.

Typ písma

Typ písma neboli font je další z možností vizuální editace textu. Při této činnosti měníte samotný druh písma, jeho řez a ztvárnění. Opět jako u velikosti písma si můžete vybírat z písmen, která máte nainstalovaná na svém počítači. Jak vidíte na obrázku seznam je řazen abecedně. Je třeba ještě podotknout, že ne všechny fonty řádně podporují zobrazování české diakritiky. Setkat se můžete i s fonty, které neobsahují písmena, ale speciální znaky.

Ukázka písma Ariel Black

Ukázka písma Courier

Barva písma

Posledním nástrojem, který se ještě naučí je barva písma. Tato funkce se skrývá za trojicí ikonek, které znázorňuje obrázek. Jedná se zleva o funkce: barva písma, zvýraznění a barva pozadí. Malá šipka vpravo u každého symbolu slouží ke vstupu do palety barev a k výběru jednotlivých odstínů. Myslím si, že na základě předchozích zkušeností a po vyzkoušení, nebude tato funkce činit žádné potíže.

 

Doporučuji si výše uvedenou látku procvičit. Jedná se o základní úkony, které by vám neměli činit větší problémy na pochopení a použití. Pokud je tomu tak, pojďme se ještě v rychlosti podívat na zarovnání textu, odrážky a číslování.

 

Zarovnání textu

Opět základní a jednoduchá funkce, u které je lepší než tisíc slov krátká ukázka. Na obrázku máte čtveřici ikonek, které ovlivňují zarovnání textu. V tabulce potom vidíte, jak takové zarovnání vypadá.

Zarovnání vlevo

Zarovnání vpravo

Zarovnání na střed

Zarovnání do bloku: Velikost písma určuje jeho čitelnost a důležitost. Nadpisy přirozeně píšeme větším písmem, než ostatní text. Poznámky pod čarou naopak vyžadují písmo menší. Velikost textu nastavujeme před samotným psaním nebo pozdější editací, kdy si pomocí kurzoru označíme tu část textu, kterou chceme editovat a následně vybereme ze seznamu velikostí námi požadovaný údaj (viz obrázek).

 

Odrážky a číslování

Poslední funkcí, kterou vám představím je tvorba odrážek a číslování. K těmto účelům  slouží dvojice ikonek viz. obrázek. Po aktivování odrážek nebo číslování se po každém zmáčknutí klávesy Enter, vytvoří na nové řádce grafická odrážka nebo číslo. Podívejte se opět do tabulky k názornému pochopení této funkce.

1.  Zamluvit letenky

2.  Vzít si dovolenou

3.  Zamknout byt

4.  Poslat pohledy

·       Kafe

·       Mléko

·       Pivo

·       Chleba

 

Nyní znáte základy úpravy textu. Dále si ukážeme vložení tabulky a vložení obrázku do dokumentu.