Práce s obrázky

 

Menu

Na konec našeho krátkého kurzu se naučíme v rychlosti vkládat do dokumentu obrázky. Můžete si též osvěžit látku z minulých lekcí a to vložení tabulky a základní editaci textu dokumentu. Chcete se spíš věnovat malování? Pak se vraťte zpět na úvod.

Jak na obrázky

Řada dokumentů by byla neúplná, kdyby neobsahovala ilustrační obrázky. I program Writer nám dovoluje vložit do textu námi vybraný obrázek. Vložit lze jen obrázky nebo fotky, které máme uložené na svém počítači. V samotném programu není od výrobce přítomná galerie, jak jsme tomu zvyklí například u Wordu.

Vložení obrázku

Samotné vložení provedeme výběrem položky Vložit z hlavního menu a z rozbalené nabídky dále zvolíme možnost Obrázek a Ze souboru… Otevře se nám klasické okno pro výběr souborů. Požadovaný obrázek snadno vložíme na místo, kde se předtím nacházel kurzor.

Změna rozměrů

S největší pravděpodobností budete dále potřebovat upravit velikost vloženého obrázku. Všimněte si zelených bodů umístěných v rozích obrázku a též mezi rohy (viz.obrázek) Uchopením těchto bodů, tedy stalým držením levého tlačítka myši, ovlivňujeme budoucí proporce obrázku. Případná velikost je naznačena přerušovanou čarou. Uchopení obrázku v rozích má tu výhodu, že naráz ovlivňujete horizontální i vertikální velikost. Chcete-li zachovat proporce stran, podržte klávesu Shift během změny velikosti.

Obtékání textu

Další důležitou dovedností, kterou budete potřebovat při práci s obrázky v dokumentu je vzájemné chová textu vůči pozici obrázku. Tomuto poměru říkáme obtékání textu. Dvojitý poklepáním na obrázek vyvoláte okno s řadou možností, jak obrázek dále editovat. Nás bude zajímat karta obtékání. Jednotlivé poměry textu a obrázku jsou zde dobře graficky znázorněny. Vyberte si tedy takové obtékání, které vám v daném případě nejvíce vyhovuje.

 


Zarovnání obrázku

Po předchozím výkladu už umíme vložit obrázek do dokumentu. Naučili jsme se změnit velikost a jeho vzájemné působením s textem. Dlužím vám ještě poslední věc, kterou bych ještě ráda zmínila. Jedná se o zarovnání obrázku na střed nebo k okrajům stránky. Ti z vás, kteří četli kapitolu o základní editaci textu, již budou vědět. Při práci s obrázkem nám v hlavním menu přibude nový panel nástrojů, týkající se práce s obrázky. Právě tyto ikony  slouží k výše zmíněnému zarovnání obrázků.

 

To je pro základní práci s obrázky vše. Další kapitoly se věnují editaci textu a vkládání tabulek. Pokud vás zaujala práce s obrázky a rádi byste si nakreslili vlastní, podívejte se na to, jak pracovat s programem Draw.