Vkládání tabulek

 

Menu

V předchozí lekci jsme se naučili základní editaci textu. Teď se podíváme, jak prostupovat pro vložení tabulky. Následně si ještě ukážeme vložení obrázku do dokumentu. Chcete se spíš věnovat malování? Pak se vraťte zpět na úvod.

Tabulky

Někdy je potřeba text v dokumentu zarovnat do tabulky. Rozvrh hodin nebo jídelní lístek bychom bez znalosti práce s tabulkami těžko vytvářeli. Tabulky, které se naučíme vytvářet, budou jen základní a jednoduché. Pokud byste potřebovali vytvářet složitější díla, která by obsahovala i vzorce a výpočty, odkážu vás na program Calc, který je součástí OpenOficce.

Vložení tabulky

Tabulku můžeme vložit do textu dvěma způsoby. Jednodušším způsobem je kliknout na malou šipku vedle ikony pro vkládání tabulek  a z rozbalené mřížky vybrat kurzorem požadovanou velikost tabulky. Pokročilejší možností je kliknout přímo na ikonu pro vkládání tabulek nebo v hlavním menu vybrat Tabulka – Vložit – Tabulka.

Jak vidíte, máte zde více možností, jak ovlivnit vlastnosti výsledné tabulky. Sekcí název a velikost se zabývat nebudu, ale objasním další možnosti, v oblasti Volby. Zatrhávací políčko nadpis slouží k nastavení první řádky jako záhlaví tabulky. Zrušením možnosti ohraničení vypnete čáry, které tabulku ohraničují. Ty budou v dokumentu dále naznačeny, ale při samotném tisku se neobjeví. Dole se pak nachází tlačítko Automatický formát… pod kterým se nachází průvodce, který vám pomůže zvolit předdefinovaná schémata tabulek a rychle tak tabulku graficky upravit. Jednoduché úpravě tabulky se nyní budu věnovat v následujícím textu.

Ohraničení, čáry a barvy

Tak jako u textu, časem se nespokojíme jen s obyčejnou tabulkou a budeme ji chtít dále upravit. Po vložení tabulky do dokumentu se nám objeví okno, které vidíte na obrázku, obsahující základní editační možnosti. Obdobnou nabídku můžeme najít i kdykoliv při pozdější práci a to v hlavním menu pod námi již známou položkou Tabulka, na konci seznamu pod položkou Vlastnosti tabulky…

Vraťme se ale k oknu, které se nám objevilo po vložení tabulky do dokumentu. Objasním vám význam druhé až páté ikonky v horním řádku této nabídky.

Nejjednodušší bude si opět celý postup ihned vyzkoušet, a proto zkrátím popis na nutné minimum. Druhou ikonou ovlivňujeme styl čar, které ohraničují tabulku.

Jak vidíte, nastavila jsem si u této tabulky dvojitý okraj


Další, třetí, ikona ovlivňuje barvu čar, pátá pak pozadí buněk tabulky.

Přeskočili jsme čtvrtou možnost a to ohraničení. Tato funkce slouží k editaci a případném odstranění čar mezi jednotlivými buňkami. Na rozdíl od možnosti Ohraničení, kterou jsem zmínila na začátku, neodstraníme všechny čáry, ale jen ty, které potřebujeme.

Toto je levá buňka tabulky a

toto pravá. Nejde o jednu spojenou, jen mezi nimi není viditelná čára.

Tady už čáru vidíte

Tady už čáru vidíte

 

Rozdělení a sloučení buněk

V předchozím příkladu jsme nakousli problematiku spojování buněk. Někdy si s odstraněním čáry mezi jednotlivými buňkami nevystačíme a budeme potřebovat sloučit dvě a více vedle sebe nebo pod sebou sousedících buněk do jedné společné. Ikony Sloučit buňky a Rozdělit buňky  najdete v horním řádku okna, které se objeví při vložení tabulky a na kterém jsme si již ukazovali styly ohraničení a barvy čar tabulky. Jak následná úprava tabulky vypadá, nejsnáze pochopíte z tabulky níže.

Sloučené buňky vedle sebe

buňka

Sloučené buňky pod sebou

Sloučené buňky pod sebou

buňka

 

Nová řádka a sloupeček

Poslední základní funkcí, která se vám bude při práci s tabulkami hodit, je možnost dodatečně vložit nebo odstranit řádky a sloupce z již navrhnuté tabulky. K tomuto účelu slouží tato čtveřice ikonek , z nám již známého okna. První dvě ikonky z leva přidají pod řádku, kde je aktuálně umístěn kurzor novou respektive přidají sloupeček vpravo od sloupečku, kde je umístěn kurzor. Ikony s červenou ilustrací mají opačný význam. Mažou řádky a sloupečky, kde je umístěný kurzor. Smazat lze i více řádků nebo sloupečků najednou a to výběrem více buněk pomocí myši.

 

V předchozí lekci jsme se naučili základní editaci textu. Nyní dokážete vkládat do dokumentů i tabulky. Následně si ještě ukážeme vložení obrázku.