Jak se vyhnout rozmazaným fotografiím ?

Rozmazané fotografie jsou i v dnešní době moderních digitálních fotoaparátů častou záležitostí. V dnešním článku Vám představíme několik praktických rad a tipů, díky nimž se budete schopni zcela vyvarovat rozmazaných fotografií.

Nejprve vysvětlíme, proč a jak rozmazané fotografie vznikají a jaký vliv na to má držení fotoaparátu. Poté si ukážeme několik triků a tipů, díky nimž budete mít fotografie vždy pěkně ostré.

Co je příčinou rozmazaných fotografií
Prvotní příčinou rozmazaných fotografií je jednoduše řečeno jakýkoliv pohyb fotoaparátu při exponování fotografií. Zní to velmi jednoduše a opravdu je tomu tak. Aby se fotografie vykreslila pěkně ostře, musí být fotoaparát v jisté stabilní poloze (při pořizování fotografie).

Jak je ale možné, že i z ruky lze fotografovat ostré snímky? Je to díky tomu, že často jsou časy závěrky (jinak řečeno expoziční časy) tak krátké, že za tu setinu nebo tisícinu sekundy se pohyb fotoaparátu v rukou fotografa nestačí na fotografii projevit. A už se začínáme blížit vysvětlení, kdy vzniká nebezpečí rozmazaných fotografií.

Čím delší expoziční časy vycházejí, tím vyšší je riziko rozmazaných fotografií (při jinak nezměněných clonách a hodnotách ISO). Jak ale poznat, že je expoziční čas už příliš dlouhý, takže budou fotografie rozmazané? Existuje na to velmi jednoduché pravidlo.
Pravidlo převrácené ohniskové vzdálenosti

Nyní si vysvětlíme jednoduché pravidlo, které Vám pomůže poznat, kdy je riziko rozmazaných fotografií reálné.

Objektivy digitálních fotoaparátů mají své ohniskové vzdálenosti. Tyto ohniskové vzdálenosti určují rozsah zoomu. Pro naše potřeby nyní budeme brát v úvahu ohniskovou vzdálenost přepočtenou ekvivalentně na 35mm kinofilm. Objektivy digitálních fotoaparátů totiž mají určitou reálnou ohniskovou vzdálenost a poté mají přepočtenou ohniskovou vzdálenost - my budeme nyní uvažovat tu přepočtenou.

Nevíte, jakou ohniskovou vzdálenost má ten Váš fotoaparát? Najděte si tento údaj v sekci Specifikace digitálních fotoaparátů.

Pravidlo: nejdelší bezpečný expoziční čas pro fotografování "z ruky" se rovná převrácené hodnotě právě použité ohniskové vzdálenosti objektivu fotoaparátu (při ISO 100, bez použití stabilizátoru).

Příklad: pokud vím, že objektiv mého fotoaparátu má ohniskovou vzdálenost 36-180mm a vím, že zrovna mám zazoomováno na maximum, tak nejdelší expoziční čas, při kterém můžu bezpečně fotografovat z ruky, bude 1/180 sekundy (můžu samozřejmě použít i kratší časy, jako 1/200 sec., 1/500sec.). Pokud budu mít se stejným fotoaparátem zazoomováno minimálně (na širokoúhlo), budu moci fotografovat z ruky při časech 1/36 sekundy a kratších.

V případě ultrazoomového fotoaparátu bez stabilizace obrazu pak může nastat následující situace: při maximálním zoomu se dostanete například na ohniskovou vzdálenost 360mm, takže budete vědět, že když použijete časy expozice delší než 1/360 sekundy, vzniká reálné nebezpečí rozmazaných fotografií. Jenže 1/360 sekundy je už docela dost krátký čas expozice, který nemusí být vždy dostatečně dlouhý (takže budete muset zvyšovat citlivost ISO, čímž se navyšuje šum na fotografiích).

Toto pravidlo není samozřejmě možné brát doslova. S trochou cviku lze z ruky fotografovat ještě při delších časech, než které toto pravidlo udává. Je to ale užitečné v tom, že je to rychlé a pro orientaci to stačí.

Kontrolní otázka: fotíte na večírku a na displeji se Vám zobrazují časy 1/30 sekundy a vy máte zazoomováno na maximum (víte, že Váš fotoaparát má ohniskovou vzdálenost 35-105mm). Máte problém? Ano, nejspíš Vám vyjdou rozmazané fotky. Jaké je řešení? Buďto můžete zvýšit citlivost ISO, čímž se expoziční časy zkrátí a dostanou se alespoň poblíž hodnoty 1/105sec. Nebo můžete odzoomovat na širokoúhlo, čímž se dostanete na ohniskovou vzdálenost 35 mm a můžete nadále fotografovat i při časech 1/35 sekundy.
A co když mám optický stabilizátor?

Mnoho digitálních fotoaparátů má dnes optický stabilizátor obrazu. Je to velmi užitečné zařízení, které pomáhá právě eliminovat riziko rozmazání fotografií

Optická stabilizace všeobecně prodlužuje udržitelné časy (tj. při fotografování bez stativu nebo jiné opory) třikrát. Takže pokud bez stabilizace vychází při ohniskové vzdálenosti 35mm 1/35 sec., tak se stabilizátorem můžete bezpečně fotit ostré snímky i při časech kolem 1/12 sekundy. A to už je velká výhoda.
Jak se vyhnout rozmazaným fotografiím

Prvním tipem, který se můžete naučit je výše uvedené pravidlo převrácené hodnoty ohniskové vzdálenosti. To ale není vše.

K pěkně ostrým fotografiím si také můžete pomoci díky správné technice fotografování. Co v sobě skrývá tento zajímavý termín?

Nejprve byste se měli ujistit, že fotoaparát držíte opravdu správně. Technika správného držení fotoaparátu Vám zajistí větší stabilitu fotoaparátu při fotografování, takže se ještě více vyhnete rozmazaným snímkům.

Fotoaparát držte pevně, ale ne křečovitě.
Fotoaparát držte tak, že palec pravé ruky máte na zadní straně těla fotoaparátu, ukazovák na spoušti a ostatní prsty na přední straně fotoaparátu.
Levou rukou si vytvořte gesto "palec nahoru" a do vytvořeného pravého úhlu vložte levý spodní roh fotoaparátu (při pohledu zezadu).
Pokud má Váš fotoaparát větší objektiv, je účelné levou rukou držet fotoaparát právě za tento objektiv.
Přitlačte lokty k tělu - budete v nich mít daleko větší stabilitu.
Při mačkání spouště se nijak nepohybujte, mějte stabilitu v nohou.
Spoušť mačkejte jemně a ne se zbytečným důrazem. Při zmáčknutí Vám nesmí celý fotoaparát "popojet" dolů. Při zmáčknutí spouště mnoha lidem pomáhá pomalu vydechnout.

Opravdu není vhodné držet fotoaparát pouze ukazovákem a palcem. Paradoxní je, že tyto styly držení vídáme v mnoha reklamách samotných výrobců digitálních fotoaparátů.
Souhrn

Pro dosáhnutí pěkně ostrých fotografií vřele doporučuji následující:
Nefotografujte s delšími časy expozice, než udává pravidlo převrácené ohniskové vzdálenosti (to raději zvyšte citlivosti ISO).
Pokud můžete, používejte optický stabilizátor obrazu, který Vám prodlouží bezpečné expoziční časy 3x.
Pokud nemáte optický stabilizátor, používejte v kritických situacích stativ nebo jinou oporu.
Naučte se správně držet fotoaparát.