Jak na správnou kompozici?... "dle třetin"

V našem dnešním článku Vám prozradíme způsob, jak se zlepšit ve fotografování. Uvedeme jednoduchý trik, který Vám přinese mnohem lepší snímky - budeme totiž komponovat snímky "dle třetin". Dále vysvětlíme, proč je kompozice na střed nebezpečná. Souhrnně řečeno - dnešním tématem bude kompozice, tj. co kam na fotografii umístit, aby to vypadalo dobře.

Pokud netušíte, co se za tímto zvláštním názvem skrývá, přečtěte si následující článek. Uvidíte sami, že tato jednoduchá technika přináší mnoho užitku.
Kompozice na střed je "nebezpečná"

V praxi se velmi často setkáváme s tím, že to, co fotografujeme, umístíme doprostřed snímku. Je to sice přirozené, ale věřte, že to často nevypadá dobře. Samozřejmě není možné tvrdit, že středová kompozice je vždy chybná - někdy je velmi působivá. Pokud to ale není přímý záměr, měl(a) by se fotograf(ka) vyhnout kompozici na střed. Proč? Prohlédněme si nejprve několik fotografií a srovnejme je.
 
Na těchto dvou fotografiích níže je zachycena věž kostela. Na snímku vlevo je věž komponována na střed, což vytváří statický a nezajímavý dojem. Snímek vpravo vypadá lépe, protože věž byla komponována na stranu od středu.

Další dvě fotografie jsou stejný případ - stačilo pouze popojít a zacílit věž na stranu od středu snímku.


Stejně tak v této dvojici bylo Slunce na snímku vlevo zacíleno na střed fotografie. Není to sice velmi špatné, ale mohlo by to být lepší. Jak na to? Podívejte se na fotografii vpravo - Slunce bylo zacíleno do třetiny délky snímku.



Na dalším snímku vlevo opět nacházíme středovou kompozici. Snímek působí dojmem "tak, trefil jsem ho přesně doprostřed". Oproti tomu na fotografii vpravo se fotograf vyhnul kompozici na střed a jaký je výsledek?


Takže, jak na to?


To je jistě klíčová otázka. Odpověď je celkem jednoduchá - vyhýbejme se kompozici na střed, pokud to není přímý záměr. Místo toho raději využívejme pravidlo zlatého řezu = pravidlo třetin. Jinak řečeno, umisťujme klíčové prvky na fotografiích do průsečíků třetin.


Představme si fotografii, kterou rozřežeme symetricky pomocí čtyř přímek - tak, jak je to na ilustračním obrázku vlevo.Vzniknou tak 4 průsečíky, a právě do těchto míst je vhodné umisťovat klíčové prvky na fotografiích.

Toto pravidlo lze aplikovat na všechny typy fotografií. Portrétovanou osobu bychom měli umisťovat do jednoho z průsečíků. Taktéž horizont v krajinářské fotografii by se měl nacházet buď v jedné a nebo v druhé třetině výšky snímku (ne uprostřed).

Nyní několik ukázkových případů použití pravidla třetin (neboli zlatého řezu).


Výše uvedené fotografie byly komponovány právě dle pravidla třetin. U některých se jedná pouze o umístění horizontu, u jiných byly do okolí průsečíků třetin umístěny všechny klíčové prvky na fotografii.

Při dodržování pravidla zlatého řezu roste kvalita fotografií několikanásobně. Vždyť kompozice je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňující kvalitu a "líbivost" fotografií. Snažme se tedy dodržovat pravidlo třetin a umisťujme horizont (v krajinách), osoby (portréty) a ostatní klíčové prvky do okolí průsečíků. Uvidíte, že snímky budou působit přirozenějším dojmem. Kompozici na střed doporučuji používat pouze s určitým záměrem.

Mnoho digitálních fotoaparátů umí na LCD displeji obrazit pomocnou mřížku (ze 4 přímek). Tato mřížka je právě ta, která má pomoci fotografovi dodržovat pravidlo třetin.

Na co si ještě dávat pozor?
Legrační je fotit kamaráda v přírodě a na fotce zjistit, že strom nebo komín v pozadí vypadá, jakoby mu rostl přímo z hlavy. I další věci v pozadí fotografovaného mohou zkazit snímek. Například nepořádek na pozadí, neustlaná postel, špinavé nádobí, nehezký nápis na zdi a tak dále. Působí lépe a přirozeněji, když se objekty na snímku pohybují zleva doprava.

Závěrem

Samozřejmě cílem není za každou cenu dostat vše na budoucí fotografii do oblasti třetin. Někdy to ani není vzhledem ke scéně možné. Určitě není dobré snažit se používat toto pravidlo vždy a za každou cenu. Jde spíš o to, vyhnout se umístění např. portrétované osoby na střed a posunout ji do oblasti zlatého řezu.

Pokud stále váháte a nejste si jisti účinností této metody, alespoň ji vyzkoušejte. Nic Vás to stát nebude, ale Vaše fotografie budou mít šanci na zlepšení o několik tříd.